2020-2021 Yazılımcı maaşları

Yazılımcı-maaşları-ekonomi

Instagram hesabımızdan paylaştığımız storyde, Youtube’da ne paylaşmamız istediğinizi sorduk ancak gelen yorumların büyük bir kısmız, yazılımcı maaşları ile alakalı oldu.

Youtube videolarına başlamadan önce, bu makale ile yazılımcı maaşlarına değineceğiz ve hangi yazılım dilinin ne kadar önemli olduğuna değineceğiz. O zaman başlayalım.

Not: Bu hesaplamalar, elde ettiğim bilgi ve birikim doğrultusunda yapılmıştır. Türkiye şartları baz alınarak hesaplanmıştır.

Hangi Dili Biliyoruz?

Yazılımcıların maaşlarını belirleyen en önemli kriter, bildikleri dillerdir. Sizin yazılım dünyasında bildiğiniz ve ustalaştığını* diller, alacağınız maaş değerinizi belirlemektedir.

Son zamanların en popüler yazılım dilleri arasında Python, Javascript ve C gibi diller gelmektedir. Belirtmek isterim ki C dili SİHA, İHA gibi saldırı ve gözlem uçak ve savunma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Bu tarz dillerden birine tam donanımlı hakimseniz, sizin maaşınız diğer adaylara göre kat be kat yüksek olacaktır. İlk başlangıçta (Tecrübesiz) alacağınız maaş: 3.500 bandında olacaktır. 7 Yıl ve daha fazla süreyle elde ettiğiniz tecrübe sonucunda 10 Bin – 20 Bin arasında olacaktır.

Tecrübe ve birikimimiz

En önemli kriterlerden bir taneside kesinlikle budur. Bilginiz ne kadar iyi olursa olsun, iş veren mutlaka tecrübe aramaktadır. Çünkü yazılım dünyası çok hızlı gelişiyor ve değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak için ilk önce bilginizi yenilemelisiniz, sonrasında elde ettiğiniz bilgi ile bir proje geliştirip, tecrübe kazanmalısınız.

Yazılım sektöründe liyakat çok önemli bir kavramdır. Milyonlarca bilginiz olsun ancak liyakatınız düşükse, maaşınızda aynı oranda düşük olacaktır.

Yazılımcı-maaşları-ekonomi

Okuduğunuz Okul

Bu adım büyük önem arz etmiyor ancak büyük bir holdingde yazılım uzmanı olarak ( Senior Software Developer) görev almak istiyorsanız, okuduğunuz okulun önemi vardır.

Ve bu okullar genelde Türk okulları olmazlar. Türkiye’de verilen eğitim kalitesi ile Amerika veya Almanya gibi süper güçteki ülkelerin eğitim kalitesini milyonlarca insan biliyor. Milyonlarca kişi yurt dışında eğitim almak için çabalıyor.

E şirketlerde bunun farkında 🙂 O bakımdan okuduğunuz okulun önemi, girmek istediğiniz şirket ile birebir orantılı olaraktan çok önemlidir. Eğer kendi projelerinizi yapacaksanız, zaten okula ihtiyacınız olmayacaktır.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net