301 Yönlendirmesi Nedir ?

(301 Yönlendirmesi) Google’da bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlardan, ilk 3 veya 5 sonuçtan birine tıklarsınız. Genel anlamda kullanıcı deneyimi bu şekildedir. Bazen tıkladığınız sitelerin sayfaları açılmaz.

Bu bir kampanya olabilir veya kapatılmış bir sayfa olabilir. Bu sebepten ötürü varsa 404 yoksa boş bir sayfaya düşersiniz. Kullanıcılar açısından hiç hoş bir durum değildir. Bu ve benzeri sorunlara çözüm için 301 yönlendirmesi kullanılır.

301 Yönlendirmesi Nedir ? Nerelerde ve hangi durumlarda kullanılır ?

Bu yönlendirme numarasına sahip olan yönlendirmeler kalıcı olarak nitelendirilmektedir. Yani geri dönüşü olmayan, kapatıldığında bir daha açılmayacakmış gibi gösterilen yönlendirmelerdir.

Kapatılmış veya dönemi sona ermiş olan kampanya linklerinin, son kullanıcıyı zora düşürmemek ve yanlış algılara yol açmamak nedeniyle yapılan, kalıcı yönlendirmelere verilen kod adıdır 301.

Örneğin “Her şey Benim” isimli bir web sitesinde, X KG temizlik ürünü 10 günlük süre boyunca %10 indirimli satışa sunulmuştur. Bu indirimi insanlara duyurmak için reklamlar yapılır ve mevcut link Google sıralarında en tepeye doğru tırmanır.

10. günden sonra kampanya sona ermiş olur ama mevcut link Google’dan aldığı indexler sayesinde, ilk sırada çıkmaya devam eder. Bu durumda insanlar o linke gitmeye devam edecektir. Burada 2 farklı sorun oluşmakta, 1.sorun: Linke gidenler 404 sayfasına düşecekler. 2. Sorun: İnsanlar %10 indirimin devam ettiğini düşünecekler.

Bu durumda yapmanız gerekenler çok basittir. Ya mevcut sayfaya bir not düşersiniz ve kampanyanın bitmiş olduğunu söylersiniz, ya da 301 ile anasayfaya yönlendirerek, diğer ürünlerin satışına olanak sağlarsınız.

Hangi adımı seçerseniz seçin, son kullanıcı açısından kazanım sağlamış olursunuz. Bu sayede müşterinizi veya okuyucunuz rahatsız etmeden, gayet makul şekilde web sitenizde ağırlamış olursunuz.

Bir başka senaryo ise şu olabilir: Web sitenizde bulunan bir makalenin veya sayfanın linki değişirse, eski linkde Google’dan index aldığı için ilk sıralarda çıkmaya başladıysa, eski linki, yeni linke yönlendirerek, sorunu çözebilirsiniz.

Bir kez daha belirtmekte fayda var, 301 ile yapılan yönlendirmeler kalıcıdır. 301 Yönlendirmeniz Google’dan index alırsa (zamanla alacaktır) o zaman yaptığınız yönlendirmenin geri dönüşü olamaz. O bakımdan, 302 ile geçici yönlendirmede yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net