APİ NEDİR ? NASIL ENTEGRE EDİLİR ?

APİ NEdir, ByTeknolog Digital marketing , hack, yazılım

Özellikle yazılım geliştiricileri ve bu sektöre yeni başlayan kişilerin sıkça kullanacağı teknolojilerin en başında gelen APİ, mevcut web sitesinden bir veriyi alıp, özel kanallar yolu üzerinden, bir başka web sitesine iletilmesinde rol oynayan, aradaki bağlantıyı kuran sistemin kendisidir.

Neden Kullanılmalı ?

APİ sisteminin kullanılmasında birtakım nedenler yer almaktadır, bunlara en başında veri kazanımı ve hız gelmektedir. Eğer birden fazla web siteniz ve veriniz varsa, bu sistem sayesinde çok kolay bağlantı yapabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse: Bir web sitenizde blog paylaşımları yaptığınızı varsayalım, yaptığınız blog paylaşımlarınız aynı zamanda mobil uygulamanızda da gözükmesi gerekiyor, her iki platform için aynı makaleyi iki defa girmek hiç mantıklı değil.

APİ sistemi tamda bu adımda devreye giriyor. Sizin web sitenizde yazdığınız makaleyi alıp, özel bir kanal üzerinden mobil uygulamanıza aktarmanızı sağlıyor. Bu sayede tek makale yazıp, iki platformda yayınlamış oluyorsunuz.

Aynı zamanda veritabanından da kazanım sağlamış oluyorsunuz. Aksi takdirde 1kb değilde 2 kb alan harcamanız gerekecekti.

GET ve POST YAPILABİLİR

Yukarıda vermiş olduğumuz makale örneğinde, sadece GET işlemini yapmıştık. Burada bahsettiğimiz GET, bir veriyi çekmek ve göstermek anlamına gelmektedir. Bir nevi “getir” de diyebiliriz 🙂

Ancak APİ’nin görevi sadece bununla sınırlı değildir. Örneğimiz üzerinden devam etmek istersek, web sitenizdeki verileri APİ yardımıyla mobil uygulamanıza çektiniz, artık mobil uygulamanızdan erişiminiz var.

Bu erişimin yetkisin arttırmakta yine sizin elinizde. Makalenide güncelleme yapmak istiyorsanız ve bunu mobil uygulamanız üzerinden yapmak istiyorsanız, öncelikle APİ sistemi üzerinden POST işlemine yani, “veri gönderimi” işlemine izin vermeniz gerekmektedir.

Bunu yapabilmek içinde, İF ve ELSE kodlarını ve algoritmasını kullanabilirsiniz. Bundan sonraki kısım entegrasyona girmektedir, şimdi bu entegrasyonu nasıl yapacağınızı ve daha detaylı nasıl kullanabileceğinizi öğrenelim.

APİ NEdir, ByTeknolog Digital marketing , hack, yazılım

APİ ENTEGRASYONU NASIL YAPILIR ?

Bu sorunun cevabı tamamen geliştiriciye bağlıdır. Biz bu makalemizde standart metodları kullanarak anlatım yapalım. Geliştirilmesi ve değiştirilmesi, geliştiricin tecrübelerine ve matematik bilgisine bağlıdır.

APİ kontrol mekanizmamız, api.byteknolog.net web adresi üzerinde olduğunu varsayalım, bu adreste bulunan APİ ile web sitemizde yazılı olan tüm dökümanları, mobil uygulamamızda çekmek istiyoruz.

ÖNCE JSON YAPILIR. Web sitemizde bulunan tüm dökümanları, JSON dosya formatında sıkıştırıp, belirtmiş olduğumuz web adresimiz üzerinde tutmalıyız. Tabi bu dosyaya erişim içinde ekstra şifreleme (tercihen MD5) gerekmektedir.

Eğer şifreleme mekanizması olmazsa, herkes erişim sağlayabilir. Buda bizim işimize gelmez. Ancak globalde ücretsiz bir iş yapıyorsak, örneğin Google Maps gibi o zaman şifrelemeye ihtiyaç duymayız.

Şifreleme mekanizmamızı kurduktan sonra, mobil uygulamamımız üzerinden, gerekli bağlantıları yapmamız gerekmektedir. Yapmamız gerekenlerde şunlardır: JSON dosya formatında bulunan tüm verileri, okuyacaka ve çekecek bir kod yazılmalı.

Bu yazılanlarda ( Kodlar ile çekilen veriler ) bir diziye aktarılmalı ve mobil uygulamada gösterilmelidir. Gösterimi yapıldıktan sonrasında artık mobil kodlamaya geçilmelidir. Burada yapılması gerekenler şunlardır: Diziden gelen değerde değişiklik yapılıyorsa, o değer ait bir key (ID) verilmeli, bu sayede hangisinde değişiklik olduğu daha kolay anlaşılır.

Değişiklik yapıldıktan sonra, web sitesine POST edilir, burada APİ’de kullanılabilir veya direk web sitesine APİ olmadan POST yapılabilir, eğer api kullanılmayacaksa, web sitesinde, her gelen POST değeri için bir sorgu olmalı, örneğin: POST ile gelen değerlerin, gönderildiği İP adresleri, sorgulanabilir.

APİ ile POST yapılıyorsa, zaten şifreleme mekanizmasını geçmeniz yeterli olacaktır. O mekanizmayıda siz kurduğunuza göre, rahatlıkla geçebilir ve düzenlemeleri kayıt edebilirsiniz. Bu birazda UPDATE modeline benziyor.

Bunların dışında: Genel mantığını anladığımıza göre artık POST ve GET yapabiliriz, bu işlemlerin yanısıra, DELETE ve UPDATE gibi çalışmalarda yapabiliriz.

GÜNLÜK HAYATTA KULLANDIĞIMIZ APİ SİSTEMLERİ

Farkında olmadan milyonlarca APİ sistemini kullanıyoruz, bunların en başında Facebook gelmektedir. Siz Facebook’un web sayfasında bir paylaşımda bulunursanız, aynı paylaşım sizin mobilde kullandığınız Facebook sayfanızada gelecektir.

İşte bu işlemi yapan sistemin adıda APİ’dir. Ancak aynı mantığı, ortak veritabanından veri çekerekte yapılabilir. Bunuda detaylı anlatacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

Byteknolog ile öğrenmeye ve değişmeye devam edelim 🤗

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net