BEYAZ ŞAPKAYA GİDEN YOL, SİYAH ŞAPKADAN GEÇER Mİ?

Beyaz şapkaya giden yol, siyah şapkadan geçer mi ? HACKER

Günümüzde iki temel başlık altında tanımlanan hackerlar, siyah ve beyaz şapkalılar olmak üzere ayrılmışlardır. Peki beyaz şapka olarak bilinen etik hackerlar, siyah şapkadan yani zararlı hack’den geçmeli midir?

Etik hack yapan kişiler, günümüzde birçok firma tarafından sevilmekte ve maaşlı biçimde çalıştırılmaktadırlar. Bir nevi siber güvenlik uzmanı olarakta bilinmektedirler.

Hacker olan kişiler, toplum genelinde: Zararlı ve birçok hesabı çalan kimseler olarak tanımlanmaktadırlar. Bu tanımlamaya karşın, hackerlar siyah ve beyaz olmak üzere iki temel başlığa ayrılmıştır.

Aslında sadece siyah ve beyaz değil, bu iki takımın ortası olan gri şapkalı olarak bilinen bir grup daha vardır.

Beyaz şapkaya giden yol, Siyah şapkadan geçer mi ?

Bu sorunun cevabını verebilmek adına iki takımıda iyi bilmemiz gerekmektedir. İki takımıda ayrı ayrı inceleyelim.

Siyah Şapkalı Hacker

Bilinen yönlerinde, bir sisteme zarar vermek ve verilen zarar ile yönetimi ellerine alıp, fidye veya benzeri türden bir kazanım sağlayan kişilerdir.

İnsanların duygu veya düşüncelerini pek önemsemez, herkesi bir gelir kaynağı olarak görürler. Geliştirdikleri yazılımlar ve toplum mühendisliği ile beraber, hack yapıp kurbanlarını ağlarına düşürler.

Kimi zaman bir veya daha fazla kişi bir araya gelir ve toplu saldırılar ile birçok sistemi çökertirler. Karşı tarafa ne olacağı genelde önemsizdir.

Kullandıkları teknolojiler, Beyaz ve Gri şapkalı hackerlar ile birebir aynıdır. Aslında bu cümleden, sorunun cevabıda çıkmış oluyor.

İşin özünde, günümüzün kötü kalpli insanları ile eşdeğer tutulabilir. Sonuçta amaçları zarar vermek ve bu zarardan kazanım sağlamaktır.

Beyaz Şapkalı Hacker

Siyah şapkanın tam tersidir. Amaçları toplum faydasına hack yapmaktır. Birçok işletmede yer alabilirler. “Siber güvenlik uzmanı” sıfatı ile çalışmalar yürütürler.

Günümüzün Robin Hood’ları da denilebilir. Zarar vermek yerine var olan hatayı tespit edip, sistem sahibine teslim ederler ve bu işten bir kazanım sağlamazlar.

Eğer açığını bulduğu ve haberini verdiği işletme sahibi, bu iyi niyetini boş çevirmezse, elde ettikleri kazanım da o olur.

Şimdi gelelim asıl soruya

Beyaz ve Siyah şapkalı hackerların neler yaptıklarını, kaba-taslak biliyoruz. Bu durumda her iki takımında asıl işin hack ve saldırı olduğunu öğrenmiş olduk.

Sorumuzun cevabı: “EVET, Beyaz şapkaya giden yol, siyah şapkadan geçer” olacaktır. Peki neden ?

Eğer bir sistemde zaafiyet bulup, işletme sahibine iletmek istiyorsanız, önce sistemde zaafiyetin nasıl bulunulduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Siz bir sistemde zaafiyet bulmasını bilmiyorsanız, hiçbir şekilde, herhangi birisine yardımınız dokunmayacaktır. Bu durumda da siyah veda beyaz şapkanın aslında birer tercih sebebi olduğu sonucuna varabiliriz.

Beyaz şapkaya giden yol, siyah şapkadan geçer mi ? HACKER

Sen ne yapardın ?

Hack bilgin var ve istediğin sisteme sızabiliyorsun, bu durumda sen ne yapardın ? Siyah şapkalı olup, fidye yazılımları mı atardın ? Yoksa, Beyaz şapkalı hacker olup; toplum yararına olup, açıkları işletme veya kişilere bildirimiydin ?

Bu sorunun cevabını istersen yorumda bizimle paylaşabilirsin. Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın 🙂

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net