Bilgisayar Mühendisinin Çalışma Alanları

web-tasarim-fiyatlari-trendleri

Son zamanların en popüler meslek dallarından bir tanesi, Bilgisayar mühendisliği ve yazılım olmuştur. Eğer kariyerinize bir bilgisayar mühendisi veya yazılımcı olarak devam etmek istiyorsanız, bu rehber makale ile merak ettiğiniz tüm sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Bilgisayar Mühendisi ne yapar ?

Günlük hayatta, farkında olarak veya olmayarak birçok Bilgisayar Mühendisinin yaptığı ürün ve uygulamaları aktif olarak kullanıyoruz. Bir Bilgisayar Mühendisi, hayatınızın her anına dokunuyor. Birçoğunun farkında dahi olmayabilirsiniz.

Dijital işlevselliği olan, elektrik kablosu ile çalışan veya bataryası olan tüm ürün ve materyaller, Bilgisayar veya Elektrik Mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Kullandığınız elektronik süpürge, otomatik açılan ışıklar veya bindiğiniz otomobil, hepsi ve daha fazlası bilgisayar mühendisinin işidir.

Yazılım Geliştiriyor

Yazılım mühendislerine kıyasla daha az kod yazarlar ancak bir bilgisayar mühendisi, mutlaka yazılım geliştirir.

Web yazılımları, mobil uygulamalar ve oyunlar, desktop veya bulut yazılımları gibi birçok dalda proje geliştirir ve kariyerlerini bu alanda devam ettirirler.

Sistemleri Hızlandırıyor

Kullandığınız bilgisayarlar, cep telefonları veya dijital olarak tasarlanan tüm ürünleri, Bilgisayar mühendisleride hızlandırıyor. Bilgisayarın küçülerek daha fazla işlem gücüne sahip olması, doğru tasarımdan ve iyi bir yazılımdan geçiyor.

Mikro bilgisayarlar ile beraber küçülmeye devam eden mobil cihazlar, dedelerine göre daha fazla iş yapabiliyor. Boyutları küçük ancak işlevleri büyüktür. Bu düzenlemeleri yapanlar, bilgisayar mühendisleridir.

Güvenliği Sağlıyor

Bilgisayar Mühendisliği çok geniş bir alandır. Yelpazenin bir ucunda da “Siber Güvenlik” yer almaktadır. İyi bir Bilgisayar Mühendisi, bir Hacker ‘dan daha iyi güvenlik duvarı örebilir.

Yazılımın olduğu her alanda, aktif rol oynayan mühendisler, aynı zamanda güvenlik alanında da rol almaktadır.

Konforlu alan yaratıyor

Telefonların boyutunu düşürerek ve işlevselliğini arttırarak, cebimizde taşımamızı sağlıyorlar. Sizde bilgisayar mühendisi olarak kariyerinize devam etmek istiyorsanız, yenilikçi bir dünya hedeflemelisiniz.

Bilgisayar mühendisleri, biz yazılımcıların “Az kod, çok iş” cümlesini, dijital olmayan ürünler için uyguluyor. Örneğin, eskisi gibi büyük süpürgeler yok. Daha küçük ve inovatif elektrikli süpürgeler var. Hatta yapay zeka ile çalışanları var. Bu sayılanların tamamını, bilgisayar mühendisleri tasarlamıyor olsa da, geliştirilme sürecinde büyük rol oynamaktadırlar.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net