Bilgisayar Mühendisliği mi ? Yoksa yazılım mühendisliği mi ?

2020 YKS sonuçları açıklandıktan sonra sıkça gündeme gelen sektörel sorulardan bir tanesi budur. Acaba yazılım mühendisliğini mi seçsem ? yoksa bilgisayar mühendisliğini mi ?

Bu iki sorunun cevabını verebilmek için her iki alanı iyi belirlemek gerekiyor. Şimdi sizlere bu iki alanın farklarını ve ortak yönlerini aktarayım.

Bilgisayar Mühendisi

Eğer yazılım geliştirmenin yanısıra donanım ilede ilgilenmek istiyorsanız, bu alan tam size göredir. Kod yazmak ve donanımsal geliştirmeler yapmak, bu bölüme özgündür. Ancak donanımda işin içine girdiği için yazılan kodların ve öğretilen yazılımların, diğer bölüme kıyasla daha düşük olduğunu belirtmek isterim.

Bilgisayarlarımızda bulunan anakart ve diğer bileşenlerin üstlerinde, genelde sarı olmak üzere, şeritler bulunmaktadır. Bu şeritlerin her birini azalttığınızda, bilgisayarınız daha hızlı çalışır. Buna en güzel örneği, HDD (Hard disk) ve SSD farkı ile verebilirim.

HDD, SSD ‘ye göre daha yavaş çalışır, çünkü bir dönüş ve değeri vardır ve fiziki olarak yapar çalışmasını. Ancak SSD direk dijital bağlantı ile veri akarımını yapar. Aynı durum bilgisayarlarımızda bulunan anakartlar içinde geçerlidir.

Anakart üzerinde bulunan sarı şeritlerin azaltılması, daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu düzenlemeyi yapan ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler için Bilgisayar Mühendisliğini tavsiye edebilirim.

Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliğinin tersine, sadece yazılım geliştirmek ile ilgilenir ve tek odak noktasıda işte budur. Yeni geliştirilen yazılım dilleri ilede ilgilenmektedirler. Yani kendi yazılım dilinizide yapabilirsiniz.

Odaklarında bulunan tek nokta, mevcut yazılım dilleri ile veya kendi geliştirdikleri yazılım dilleri ile projeler geliştirmek ve bu geliştirmelerden kazanç sağlamaktır.

Bilgisayar mühendisliği bölümünden ayrılan en önemli noktası, bu alandan Hacker daha fazla çıkmaktadır. Çünkü çok fazla proje geliştirirler. Haliyle daha fazla bilgi ve birikim ile beraber tecrübede kazanırlar.

SEÇİM SİZİN 😉

Oldukça kısa bir şekilde size aktardım. Her iki bölüm arasında devasa farklar yok. Her iki alanında kendine has avantajları ve diğer bölüme kıyasla dezavantajları bulunmaktadır. Tercihinizi yaparken şu kriteri esas alın: Donanım ile ilgilenmek istiyor musunuz ? bu soruya verdiğiniz cevap, sizin hangi bölümü seçmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Yazılım eğitimleri ve gündem değerlendirmeleri için biz takip edin 🙂

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net

Yorumlar

POPÜLER HABERLER

Bu Tam Sana Göre

ByTeknolog Digital marketing - Yazılım ve Pazarlama