Covid-19 Takip yazılımı baltayı taşa vurdu!

Covid-19-england-korona-

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele kapsamında, birçok ülkede farklı yazılımlar ile üretilmiş mobil uygulamalar ve web yazılımları mevcuttur.

İnsanlara anlık veriler ile nerede koronavirüsün daha fazla ve yaygın olduğunu göstermekle yükümlü olan bir mobil uygulama, doğru verileri sağlayamadı ve insanları yanılttı.

İngiltere ve Galler’de kullanılan bir uygulamada yaşanan aksaklıktan dolayı yüzlerce insan yanıldı ve virüsün olmadığı yerler olarak bilinen noktalarda seyir halinde bulunuldu.

Geliştirilen uygulamayı indiren herkesi takip eden bir bulut tabanlı sistem bulunmakta. Eğer sizde virüs varsa ve bunu uygulamada tanımladıysanız, sizinle aynı koordinatlarda yakın temasa geçen tüm diğer uygulama kullanıcılarına, dereceli bir bildiri gönderilir. Bu sayede sizde kendiniz izole edebilir veya test yaptırabilisiniz.

Ancak mevcut uygulama bu değerlendirmeleri doğru yapamadı ve bunun faturası İngiltere halkına büyük bir oranda patladı. İngiltere’de tekrardan yükselişe geçen Covid-19 tanılı hasta sayısı ile uygulamanın yapmış olduğu değerlendirme hatası arasında bir ilişki olduğu bildirilmektedir.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net