Etik Hacker’ın kullandığı 5 programlama dili

Hacker yazılım teknoloji web master trendy developer saldırı BETS10

Günümüzde kullanılan yazılımların sayısı bir hayli artmış durumdadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber, ona zarar vermek isteyen ve koruyucusu olmak isteyen kişilerde vardır.

Bir yazılım zarar vermek isteyen kimselere “Siyah Şapkalı Hacker” adı verilirken, korumasını üstelenen kimselere ise “Beyaz (Etik) Şağkalı Hacker” denilmektedir.

Geliştirilen bir yazılıma hack atılabilmesi için var olan kodların içerisinde, dışarıdan yazılmış olan ekstra kodların enjekte edilmesi gerekmektedir. Ancak o zaman dışarıdan kontrol sağlanabilir ve yönlendirmeler yapılabilir.

Bugün etik ilkeler dahilinde hack yapan kişilerin, kullandıkları yazılım dillerini inceleyeceğiz. Belirtmek isterim ki bu diller ile hem etik ilkeler dahilinde hem de etik olmayan ilkeler dahilinde hack yapılabilmektedir.

Belirteceğimiz yazılım dilleri, Hack için geliştirilmemiştir. Ancak kullanım alanları genişledikçe, Hack için kullanım oranıda artmıştır.

1- Javascript

Günümüzde popülaritesi çok büyük bir ivme ile büyümeye devam ediyor. Kullanımı oldukça kolay ve öğrenmesi çok basittir. Bu yönü ile hackerların kullandığı temel yazılım dilleri arasında yerini almıştır.

Bu denli kolaylığının yanında, hack için kullanılmasındaki asıl sebep: Sitelere veya uygulamalara çok rahat enjekte edilebilmektedir.

Asıl hack atmanın temelinde, bir web sitesine veya uygulamaya, dışarıdan ekstra kodları enjekte etmek vardır. Bu sebeple Javascript oldukça başarılıdır. Birçok web sitesine çok kolay enjekte edilebilir.

2- C++

Çok eski olmasada, hatırı sayılır derecede eski ama oldukça güçlü dillerden bir tanesidir. Günümüzde popülaritesini korumaya devam eden bu dil, C# yazılım dilinin temellerini oluşturmaktadır.

Javascript’e kıyasla öğrenimi daha zordur ancak öğrenildikten sonra, birçok hack çalışmasını rahatlıkla yapabilirsiniz.

C++ ile yazılan kodların bir web sitesine enjekte etmek, javascript kadar kolay olmayabilir.

3- Python

Bu yazılım dilinin adını duymayan genç yoktur sanırım 🤗 Günümüzün en popüler yazılım dilleri arasında, en başta gelmektedir. Konumunu korumayada devam etmektedir.

Yapay zeka ile birleştirilip geliştirildiği zaman, birçok web sitesini çok rahat indirebilisiniz. Öğrenimi çok kolay, yazımı ise oldukça basittir.

Bir web sitesine index atmak isterseniz veya kodlarınızı enjekte etmek isterseniz, sizin için vazgeçilmez yazılım dilleri arasında, ilk sırada gelmektedir.

4- SQL

Aslında bir programlama dili değildir. Veri tabanı teknolojisidir. Ancak kullanım amacına göre bir programalama dili olabilir ve büyük tehlikeler yaratabilir.

SQL teknolojisi ile bir web sitesinde, veri tabanı yoklaması yapılabilir. Hemen hemen tüm web sitelerinde sabit terimler vardır. Bunların en başında sorgular gelmektedir.

Bunların hangileri olduğunu belirtmemiz doğru olmayacaktır, sadece şunu söyleyebiliriz, veri tabanlarında bir arama yapılırsa, Select * from xdb where a = “2” şeklinde, bir kod yazılır.

Bu bir SQL kodudur. XDB tablosundaki tüm verilerin arasında, a değeri 2 olan veriyi çeker. SQL doğru teknikler ile kullanılırsa, bu şekilde hack yapılabilir.

Bu teknolojinin en güzel yanı ise: Enjekte edilemeyeceği bir platform yoktur. Tüm platformlar, belirtmiş olduğumuz sorgular ile çalışmaktadır.

5- PHP

Popüler yazılım dilleri arasında yer alan PHP, gerek APİ ve gerekse web tabanlı uygulamalarda epey fazla kullanılmaktadır.

PHP dili, yapısı gereği birçok alana enjekte edilebilmektedir. Öğrenmeside kolaydır, bu sayede çok rahat hack yapılabilmektedir.

Hacker yazılım teknoloji web master trendy developer

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net