Exxen Neden Tutmaz ?

Türkiye’nin en büyük Medya Patronlarından bir tanesi olan Acun Ilıcalı’nın kurduğu, Netflix’e rakip olacak olan Exxen, başta Türkiye olmak üzere, global çapta başarılı olamayacak. Peki Neden ?

980 Milyon TL harcanarak hazırlanan, geneli Sosyal Medya fenomenlerinden oluşan ekibi ile Exxen, Türkiye’de ilk açılışını yaptı. Bizlerde web sitesini inceledik ve yorumları göz önünde bulundurarak, yorumlarda bulunduk. Şimdi detaylarına bakalım.

Başarısız Web Sitesi

Bir web sitesi ancak bu kadar amatör ve başarısız olabilirdi. Exxen.com adresine giriş yaptığında, sağ üst kısımda bir adet “7 Gün Ücretsiz” ibareli bir buton ile karşılaşacaksınız.

Ancak bu butonun herhangi bir işlevi yok. Daha doğrusu kullanıcı tarafında kayda değer bir önemi yok. HTML’de “page in scroll” olarak da bilinen, “#” ve “id” değerleri ile yapılan bir scroll çalışması vardır.

Sağ üst tarafda bulunan butona tıkladığınızda, alt tarafta bulunan form kısmına scroll edilmesi gerekiyor, ancak butona herhangi bir id değeri verilmemiş. Bu sebepten dolayı scroll yapılamıyor.

Eksik SEO

980 Milyon TL harcanarak kurulan bir platformun, SEO ‘da bu kadar basit ve geri kalması, akıl alır gibi değil. Biz Byteknolog olarak del 980 Milyon, 1 Milyon TL değerinde bir web sitesi yapmamış olmamıza rağmen, bugüne kadar geliştirdiğimiz tüm web sitelerinde 10/10 SEO çalışması yapıyor ve ilk sırada çıkartıyoruz.

Kullanılan görsellerin SEO alt tag çalışması ve birtakım temel SEO ayarlarının yapılmaması, birçok kullanıcı tarafından önemsenmeyebilir ancak bizim baktığımız ilk nokta bu kısımdır 🙂

Hatalı Sitemap

Bir sitemap, ancak bu kadar hatalı ve kötü olabilirdi. Eğer temel düzenlemelerin neler olduğunu biliyorsanız (ki bilmiyorsanız web sitemizde bulabilirsiniz 😉 ) mevcut sitemap’de yapılanların ne kadar yanlış olduğunu fark edebilirsiniz.

Yönlendirme hataları

Bir web sitesinde “Login” veya benzeri bir “Giriş” kontrolleri varsa, giriş yapanların erişebildiği bir takım verilere, giriş yapmayanların erişememesi gerekiyor. Bir nevi zaafiyet de diyebiliriz.

Exxen’de sitemap ‘e giriş yaptıktan sonra, bir takım alt linkler ile karşılaştık. Bir tanesini tarayıcımızda açmaya çalıştığımızda, giriş yapabildik. Ancak bir kontrol mekanizması bulunmamakta. Tabi bu linkleri paylaşamıyoruz :O

Youtube Para vermeyen, Exxen’e verir mi ?

Tabi ki ASLA. Türkiye’de ki kullanıcıların çoğu, Youtube’a para vermemekte ve ücretsiz izlemektedir. Bugün Enes Batur veya Orkun Işıtmak gibi isimler, “sadece para verenlere özel” içerik üretirse, izleyici kitlesi büyük düşüşler gösterecektir.

Exxen ‘de 9.90 TL ödeme yaparak, REKLAMLI içerikleri izleyebilirsiniz. Eğer reklam istemiyorsanız, 19.90Tl ödeme yapmanız gerekiyor.

Kısaca berbart bir algoritma

Keşke Byteknolog standartlarında bir web yazılımı geliştirilmiş olsaydı, ancak günün sonunda büyük bir hüsran ile karşılaşmış bulunmaktayız.

SEO ‘da eksiklikler var, Algoritma tam bir felaket. Birçok açık bulunmakta, hele birde SSL muhabbeti var, o konuya hiç girmiyorum bile 🙂

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net