FULL STACK DEVELOPER

Hacker yazılım teknoloji web master trendy developer saldırı BETS10

Yazılım dünyasında geliştirlen bir proje, en az 2 takımın bir araya gelerek geliştirmesi ile oluşmaktadır. Front End ve Back End olmak üzere takımlar ayrılmaktadır.

Her iki takımın ortaklaşa yaptığı işler birleştirilip, proje tamamlanır. Profesyonel anlamda bu iki takımın yaptığı işleri yapan tek kişiye ise Full Stack Developer denmektedir.

Bu iki takımıda derinlemesine inceleyip, yaptıkları işleri sizlere aktarmaya başlayalım.

FRONT END DEVELOPER

Bu takımı anlatmanın en temel yolu şudur: Bir web sitesinde veya mobil uygulamada, görebildiğiniz her şeyi geliştiren ve kodlayan takımdır. Yaptığı tüm çalışmalar, son kullanıcılar tarafından gözlemlenebilmektedir.

En şaşalı web sitelerinde yapılan animasyonlu tasarımlardan tutunda, en sabit ve temiz olan web sitelerindeki tasarımlara varıncaya kadar, tüm görsel çalışmalar bu takımlarda gerçekleştirilir.

HTML, CSS ve JS kullandıkları teknolojilerdir. ReactJS ve AngularJS gibi framework ‘ler ile de geliştirmeler yapmaktadırlar. Öğrenmesi çok kolay ancak geliştirmesi biraz zordur.

Zorlukların nedeni ise görsel zeka istemesinden dolayıdır. Uİ adı verilen alanda yapılan renk çalışmaları gibi renk senkronizasyonları doğru yapılmalı ve son kullanıcıyı sitede tutmalıdırlar. 

UX Tasarımcı

Bu tasarım alanını daha detaylı anlatacağız ancak Front End dağılımları altında geldiğinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Bir web sitesindeki kullanıcıları takip eden, analiz yapan ve yapılan analizler sonucuna göre tasarımlar yapan kişi veya takımlardır.

Bu analizlere bir örnek vermek gerekirse: Kullanıcıların çok fazla yoğunlaştıkları bölgeleri teşhis edip, oralara reklamlar veya ürünler çıkartılmasını önermek, bu takımın yapması gereken temel iştir.

Uİ Tasarımcı

UX Tasarımcılara yardımcı olan alt disiplinlerden bir tanesidir. Web sitesinde olan grafik ve renk senkronizasyonlarını yapar, tasarımları önce kağıt sonra bilgisayar üzerinde yapar ve UX tasarım ekibine gönderir.

Bir kullanıcıyı web sitesinde tutan en temel bileşenlerden bir tanesi, sitedeki renk ve düzendir. Bunlara etki eden en önemli faktörlerden biride, SEO dur. Uİ tasarımcı, renk ve sayfa senkronizasyonundan sorumludur.

BACK END DEVELOPER

Tasarımı ve Front End tarafında kodlaması bitmiş olan projenin, kullanıcılara hiçbir şekilde gözükmeyen kodlarını yazan, projelerin gizli kahramanlarının rol oynadığı takım veya kişilerdir.

Bir web sitesinde gördüğünüz arama butonu, herhangi bir form veya 404 sayfasına olan yönlendirmeler, bu çalışmaların hepsi Back End developer tarafından yapılmaktadır.

Sitenin sunucu ile olan ilişkisi, veritabanları ve kullanıcı verileri (analizler vs.) gibi noktalarda, önemli rol oynamaktadır.  PHP, Asp.Net ve Python  gibi temel teknolojilerin yanında Flask, Laravel ve Entity gibi frameworkler kullanılmaktadır.

Bu alana bağlı birçok alt disiplin bulunmaktadır, hepsini teker teker inceleyelim.

Veri tabanı yönetimi

Bir web sitesinde bulunan kullanıcıların ve site dahilinde bulunan tüm makalelerin bulunduğu alan veritabanlarıdır. Bu kısımlarda rol oynayanlar, aynı zamanda Back End developer olan kişilerdir. (Genelde)

Veri tabanı analizleri ve yönetimi, web sitesinin ilerleyişi ve dinamikliği adına çok büyük önem teşkil etmektedir. Bu kısımda çalışan kişilerin matematiksel anlamda gelişmiş ve gelişmeye devam ediyor olmaları gerekmektedir.

İyi bir analiz yapabilmek için matematikte yer alan oran ve orantı konusuna, istatistik ve standart sapma gibi konulara iyi derecede hakim olmak gerekmektedir.

APİ yönetimi

En kompleks yapılardan bir taneside burasıdır. Bir web sitesinin, başka web sitesinden veri çekmesi için yol gerekmektedir. Bu yolu ortaya koyan ve alış-verişi gerçekleştiren yapıyada APİ adı verilmektedir.

Back End Developer açısından oldukça önemli bir alandır. Sitelerde kullanılan APİ’lerin yönetimi ve geliştirilmesinden sorumludurlar.

Son Sözümüz

Front End ve Back End takımları genel anlamda yazdığımız şekildedir. Yazılan tüm işleri yapan tek kişiye ise Full Stack Developer adı verilmektedir.

Sizde yazılım geliştirmek ve bu alanda kariyer  edinmek istiyorsanız, mutlaka bizi takip edin.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net