Google’sız Telefon

Google vs Huawei

Bildiğiniz üzere Huawei markası, ABD – ÇİN ilişkilerinden dolayı, Google işletim sistemi olan Android’e erişememeye başlamış ve yeni modellerinde bu işletim sistemini kullanamamıştır.

Çok hızlı bir şekilde çalışmalara başlayan Huawei firması, HarmonyOS isminde yeni işletim sistemini çıkartmış ve bu sistem üzerinden çalışmalarına devam edip, yeni model cihazlarında kullanmıştır.

Google uygulamalarının olmadığı bir telefonu alıp kullanırsanız, ne gibi sorunlar ile karşılaşırsınız ? Şimdi bu soruya derinlemesine cevap verelim.

Google’sız Telefon!

Hayatımızın olmazsa olmazları arasında ilk sırada yer alan birçok uygulama, Google ile iş birliği içerisindedir. Bu iş birliğine, bizim geliştirdiğimiz yazılımlarda dahildir.

Günlük kullanımında olduğunuz Youtube, artık yok. Google arama motoru ve haritaları hiç yok. Telefonu kullanabilir misiniz ? Tabiki ilk aşamada (HarmonyOS için uygulama geliştirilene kadar) çok zorlanırsınız.

Ancak durum, mevcut olan YouTube, Arama motoru veya Haritalar gibi uygulamaların erişim yasağından ibaret değildir. Web sitelerine giriş yaptığınızda, sizin birçok bilginizi almaktadır.

Verilerinizin alınması ve işlenmesi için (KVKK dahilinde) Google Analytics kullanılmaktadır. Tabi kullanılabilmesi için Google’ın verdiği scriptlerinde olması gerekmektedir.

Tüm Api’ler İptal!

Gerek web yazılımları olsun, gerekse mobil uygulamalar, illa ki birinden birinde APİ kullanılmaktadır. Kullanılan APİ’ler son kullanıcıya büyük olanaklar sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcıyı uygulama veya sitede tutmaktadır.

Günlük hayatta girdiğiniz birçok web sitesi, Fontlarını Google’dan çekmektedir. Google’ın oldukça büyük bir font dökümanı ve kapasitesi vardır. Biz geliştiricilerde, o fontları kendi projelerimizde sık sık kullanırız.

Huawei firması Android ve Google tabanlı birçok uygulamaya ve API’ye erişemediği için girdiğiniz birçok web sitesinde patlamalar olacaktır. Örnek vermek gerekirse, girdiğiniz sitede Google destekli Adsense reklamları varsa, bunlar çıkmayacaktır.

Veya sitede Google destekli Haritalar uygulaması varsa, aynı şekilde çalışmayacaktır. Ki by durum, birçok geliştiriciyide zora düşürecektir. Çünkü kullanıcılar eğer sitelerde çok fazla hata ile karşılaşırsa, o siteden hızla uzaklaşırlar.

Veya sitede Google destekli Haritalar uygulaması varsa, aynı şekilde çalışmayacaktır. Ki by durum, birçok geliştiriciyide zora düşürecektir. Çünkü kullanıcılar eğer sitelerde çok fazla hata ile karşılaşırsa, o siteden hızla uzaklaşırlar.

YAZININ SONUNDA

Google desteğinin olmadığı birçok web sitesi patlar ve bu durum son kullanıcıda olumsuz etki yaratır. Huawei firması çok hızlıca çalışıp, HarmonyOS işletim sistemini çıkartmıştır.

Yeni işletim sistemine özel geliştirilmesi gereken birçok uygulama vardır. Ancak bu sistemi kullananlar, şu anda Youtube, Facebook, Google gibi birçok ABD kökenli ve Google destekli uygulamaları kullanamıyor.

Siz Google, Facebook, Instagram gibi uygulamalar olmadan telefonunuzu kullanır mısınız? Bu konu hakkında düşüncelerinizi, yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net