Kali Linux Nedir ?

Kali Linux Nedir ? Ne işe Yarar ?

Bu makale (Kali Linux) ve yazı dizisi boyunca, etik ilkeler dahilinde anlatabileceklerimizi aktaracağız. Anlatılanların kullanımı, Byteknolog’a bağlı değildir. Olası hatalarınızdan sorumlu değiliz.

Günümüz teknolojisinde, geliştirlen bir yazılımın, düzenli ve sistematik olarak kontrol edilmesi ve açıklarının kapatılması gerekmektedir. Var olan web sitelerinin veya mobil uygulamaların, geliştirilmesi kadar korunmasıda önemlidir.

Bu sebepten ötürü bir güvenlik mekanizmasına ve teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır. Güvenli gezintiyi ve dolaşımı sağlamak, kullanıcıları sitede tutabilmek kadar önem arz ediyor. Sizlerde verilerinizin çalınma riskini ortadan kaldırmayan sitelerde
dolaşır mısınız ?

KALİ LİNUX

İsminden de anlaşılacağı üzere bir LİNUX dağıtımıdır. Temel amacı siber güvenlik olmakla beraber, açıkların tespiti ve bir takım siber saldırıların yapıldığı, Hackerların göz bebeği olan işletim sistemidir.

Etik olan veya olmayan birçok hacker, bu işletim sistemini mutlaka kullanıyordur. Windows işletim sistemi veya Mac OS sistemi gibi kapalı değil, açık kaynak kodlu yapıya sahiptir. Zaten Linux dağıtımlarının hemen hemen hepsi, GNU lisansına sahip olup, açık kaynak kodludur.

Yazılım testlerinde veya siber saldırılarda kullanılan bu sistem, birçok güvenlik firması tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Yazılım testlerinde veya siber saldırılarda kullanılan bu sistem, birçok güvenlik firması tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

NASIL KURULUR ?

Kurulumu iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Makalemizde adım adım anlatmamız mümkün değildir, Youtube kanalımızda anlatımını gerçekleştireceğiz.

Kali Linux ve diğer Linux dağıtımları, iki temel başlık altında kurulur ve kullanılır. Bunlardan ilki Sanal Makine üzerinden kurulum, diğeri ise normal işletim sistemi kurulumu şeklindedir.

SANAL MAKİNE ÜZERİNDEN KURULUM

Kali Linux, ücretsiz bir işletim sistemidir. İndirmek için birçok araç bulunmaktadır, biz sizlere buradaki resmi sayfasını önerebiliriz. Güvenli indirmek için tıklayabilirsiniz. Burda .iso uzantılı olmasına ve Virtualbox üzerinden rahatça kullanabileceğiniz sürüm olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Mevcut bilgisayarınızın özelliklerine göre, vermiş olduğumuz sayfadana size en uygun olan versiyonunu indirebilirsiniz. İndirdikten sonra, sanal makinenizin kurulumunu yapmanız gerekmektedir. Sanal makina kurulumu için tıklayın.

Yine aynı şekilde, mevcut bilgisayarınızın özelliklerine göre kurulumunu yapabilirsiniz. Her iki dosyayıda indirdiğinizi ve sanal makinenin kurulumunu yaptığınızı varsayalım. Artık işletim sistemimizi kurabiliriz.

Virtualbox üzerinden, yeni bir makine oluşturup, indirmiş olduğunuz kali linux dosyasını, içeri aktarmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra, yeni oluşturacağınız sanal makine için RAM ve CPU değerlerini ayarlamanız gerekmektedir.

Bu ayarları yaptıktan sonra, direk makineyi başlatarak giriş yapabilirsiniz. Sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir, kullanıcı adı: ROOT, şifresi: TOOR olacaktır. Bu terimler sabittir. Bütün kali linux dağıtımlarında aynıdır. Eğer özellikle değiştirilmediyse*

NORMAL İŞLETİM SİSTEMİ KURULUMU

Bu adım oldukça basittir. İndirmiş olduğunuz kali linux dağıtımını, normal Windows kurulumu yapar gibi çalıştırıp, mevcut bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu adımda, tek bilgisayar, çift işletim sistemi yapabilirsiniz veya tek bilgisayar, tek işletim sistemi yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız güçlüyse, çift işletim sistemi yapıp, mevcut işletim sisteminiz ile beraber kullanabilirsiniz. Eğer sıfırdan tek işletim sistemi istiyorsanız, indirdiğiniz .iso dosyasını bir flash’a Setup olarak ekleyin.

Sonrasında BİOS ayarlarınızından, WİNDOWS kurar gibi kurulumunu yapabilirsiniz. İşte bu kadar basittir. Kullanımını ve daha detaylı anlatımını, Youtube kanalımızda ve burada paylaşacağız, bizi takip edin.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net