MD5 Şifreleme Modeli Nedir ?

MD5 Şifreleme Metodu

Web sitelerinde veya banka uygulamalarında bir şifre oluşturduğunuzda, arka planda yazdığınız şifre aynen uygulanmamaktadır. Yani sizin girdiğiniz şifre ile veri tabanına kayıt edilen şifre aynı değildir. MD5 ile değiştirilir.

Bazı siteler için ekstra olarak, e-mail de farklı şifreleme metodları ile kayıt edilmektedir. Belki mesajlarınızda aynı mantıkta şifrelenmektedir.

MD5 Nedir ?

En basit anlatım ile şifreleme modeli diyebiliriz. Kullanıcılardan alınan şifrelerin, arka planda bir takım fonksiyonlar ile şifrelenmesidir. Birçok metod uygulanmaktadır. Bu metodlardan bir kaçını (bizim kullandığımız) size aktaralım.

Nasıl yapılır ?

Bu şifreleme metodunun birçok farklı yolu, yöntemi vardır. Bu yapılar kimden kişiye görede çok değişkenlik göstermektedir.

Bir fonksiyon yazın ve o fonksiyon her tetiklendiğinde belirlediğin karakter sayısınca, harf ve sayılardan oluşan şifreler oluştursun… Bunu biraz açmak gerek.

Bir fonksiyon yazın ve o fonksiyon her tetiklendiğinde belirlediğin karakter sayısınca, harf ve sayılardan oluşan şifreler oluştursun… Bunu biraz açmak gerek.

Kullanıcıdan gelen şifreyi alıp, 16 karakterden veya daha uzun karakterleren oluşan bir şifreye çevirmeniz gerek. Bunu yapmak içinde bir adet for döngüsüne ihtiyacınız vardır.

Döngünün her turunda, belirlediğiniz karakter sayısı kadar harf veya rakam listeye eklenecek. Döngüde, belirlediğiniz karakter sayısı kadar dönecek. Bu açıdan bakarsak, 16 defa dönecek ve her dönüşünde 1 harfi veya rakamı (rastgele) seçip, cümleye ekleyecek.

16. dönüşün sonunda elde edilen cümle, MD5 formatında yazılan hazır fonksiyon ile aynı değere sahip olacaktır. Sonuç olarak şifre olarak girilen cümlenin “Password” olduğunu varsayarsak, kod tarafındaki düzenleme sonucunda, “y7aeweoc1kenls41” şeklinde bir çıktı alırsınız.

Bu Algoritmayı geliştirmek tamamen developer’a bağlıdır. Dahada kompleks yapılar kurulabilir. Mesela MD5 ile şifrelendirilen bir şifreyi alıp, tekrar MD5 ile şifreleyerek kayıt edebilirsiniz.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net