Müşterinin Beynindeki “Satın Al” Butonuna basalım mı ?

E-ticaret, pazarlama, SEO, Müşterinin beynindeki satın alma butonuna basın

Muhteşem bir ürününüz var ve satışını yapmak istiyorsunuz veya X bir firmanın satış departmanında müdür olarak görev alıyorsunuz, tamda size göre bir makale hazırladık.

Bir ürün müşteriye nasıl satılır ? Bu sorunun cevabını bulanlar, şu an satışa başlamış ve kazançlarınıda almaya başlamıştır. Şimdi beraber bu sorunun cevabını arayacağız.

Müşteri bizden ne istiyor ?

Satışını yaptığınız ürün her ne olursa olsun, müşterinin isteğini bilmediğiniz sürece, istersenin dünyada eşi benzeri görülmemiş ürünü siz üretin… Zerre kadar önemi yoktur. Emin olabilirsiniz.

Müşterinizin sizden ne istediğini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiye ulaşmak için anketler yapabilisiniz. Genel kitlelerde yoklamalar çekebilirsiniz, ancak bu sayede isteği bulabilirsiniz.

Müşterinin beklentisini bulmak, ürünün satış stratejisini oluşturmak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebepten ötürü, müşteri isteğini bilmeniz gerekmektedir.

Müşteri isteğini bulduktan sonra yapmamız gereken birkaç çalışma vardır. Gelin şimdi bu çalışmalara ve asıl konumuza bakalım.

STOKLARIMIZ SINIRLIDIR!

Bir ürün arıyorsunuz, tam istediğiniz ürünü buldunuz (Müşteri isteğini bilmek, bu adımda işinize yarayacaktır) ve ürünü satın almak için sabah olmasını veya birkaç gün sonra alacağınızı belirtip, sayfadan çıktınız…

Eğer ürünlerin hemen altında, “STOKLARIMIZ SINIRLIDIR” ibaresini görürseniz, emin olun ertelemezsiniz ve hızlıca satın alma işlemini gerçekleştirmiş oldunuz. Ve ertesi gün daha indirimli fiyatla ürün tekrar satışa çıktı 🙂 İşte kilit noktada tam olarak budur.

Bir müşteriden %20 kaar edip, sonraki müşteriden %10 kaar etmek, ilk müşteriyi daha fazla size bağlayacaktır, zaten ikinci müşteri bu kazanımı sağladığı için sizden ayrılmayacaktır.

Stoklarınızın sınırlı olması elbette gerekmemektedir ancak satışlarınızı hızlandırmak ve kısa süreli tedirginlik yaratmak istiyorsanız, mutlaka bu tekniği kullanmalısınız. Doğru yapıldığında, işe yarayacaktır, emin olabilirsiniz.

%50 İNDİRİM!

Sadece indirimleri takip eden ve haberini aldığında zıplayan bir kitle var biliyor musunuz? O kitlenin ilgisini çekebilmek adına, %50’den fazla kaar elde ettiğiniz üründe, %50 indirim yaparak, birkaç ürünü maaliyet fiyatına vermiş olursunuz ancak kitleyi kazanmış olursunuz.

Katalogları karıştıran nesil neredeyse hiç yok, günümüzde internet siteleri üzerinden indirim kovalayan nesiller vardır. Bu kişiler için büyük bir kazanım olacaktır, ‘%50 İndirim!’ …

İnsanları satın almaya iten faktörler arasında yer almaktadır. Bu ve benzeri birçok faktörü, önümüzdeki günlerde sizler için hazırlayacak ve ücretsiz yayınlayacağız.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net