Neden Framework Kullanmalıyım ?

Yazılımcı-maaşları-ekonomi

Günümüzde birçok yazılım & reklam şirketi, yeni çalışma arkadaşları ararken, ilan detaylarında “… Framework bilen” şeklinde notlar düşmektedir.

Peki neden framework öğrenmeliyiz ? Olmazsa, olmuyor mu ? Şimdi bu sorulara beraber cevap bulalım.

Framework Nedir?

Yazılımların çok fazla karşısına çıkan kelimelerden bir tanesidir. Eğer bir yazılımı geliştirmeye başlıyorsanız, ilk etapta Framework kullanmazsınız ancak zaman geçtikçe kullanmak zorununluluğunda kalacaksınız.

Framework, bir yazılım dilini, belli başlı kurallar dahilinde yazılmaya zorlayan, kendince kuralları ve yazım biçimi olan bir yapı veya yapılardır. Siz, framework’e göre yazılımı geliştirir ve ancak onun belirlediği kurallar neticesinde düzenleme yapabilirsiniz.

Framework Neden Kullanılıyor ?

Firmalar, kendi bünyelerinde geliştirdikleri yazılımları, elemanların sürekli değişeceği faktörünü ele alarak geliştiriyor. Bir iş veren, yıllarca aynı developer ile çalışabilir ancak bir developer yıllarca aynı iş veren ile çalışmaz.

CEO’lar bunun farkında ve bu durumun önüne geçmek zorundalar. Bunun için en etkili çözüm, daha önceden kullanılmış ve genelde popülaritesi yüksek olan bir framework belirleyip, sadece onu bilenleri işe alıyor. Şimdi biraz daha detayına inelim.

Framework’ü Neden Bilmeliyiz ?

Büyük ve kaliteli işler çıkartan bir firmada çalışmak istiyorsanız, mutlaka bilmeniz gerekiyor. Nedenine gelecek olursak, şu şekilde hikayeleştirebiliriz.

Bir firmanız var ve global çapta proje üretecek ve satacaksınız. Eğer firmanızda çalışan developer, herhangi bir framework kullanmayıp, sadece kendi bildiği ve düzenlediği mimari üzerinden yazılımı geliştirirse, sizin işinizi yapabilir.

Google adwords

Ancak mevcut developer ile anlaşamaz ve işine son verirseniz, işte o anda ipler kopacak ve yazılımınıza yeni bir özellik eklemeniz gerektiğinde, tüm kodları sıfırdan kontrol etmeniz gerekecek.

Bu durumda siz bir önceki developer ile yolunuza devam edemeyeceğiniz gibi yeni gelen developer’a da projeyi çözmesi ve adapte olabilmesi için epeyce uzun bir süre tanımlamanız gerekecek.

Eğer bir framework kullanmış olsaydınız, eski veya yeni developer hiç fark etmez, tüm yazılımcılarınız belli standartları olan framework ‘ler ile çalışmalarını yürütecekti. Karmaşıklığın önüne geçebilmek için mutlaka framework kullanın.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net