SHO – KALİ LİNUX KURULUMU

Kali Linux nedir

Sıfırdan Hacker Olmak (SHO -Kali Linux ) adı alında hazırladığım yazı dizimde, etik ilkeler kapsamında yapılan ve siber güvenlikçi ünvanı ile tanınan kişilerin yaptıklarını sadece bilgi olarak aktarmaya devam ediyorum.

Gerek bu makalemiz, gerekse gelecek olan makalelerimizde yaptığınız tüm çalışmalar doğrudan sizi ilgilendirmektedir. Byteknolog ve Byteknolog.net olarak hiçbir sorumluluğu kabul etmiyoruz. Bilgi, paylaştıkça güzeldir.

Bir önceki yazımda, Hacker olmak için ilk girişi ve yapılması gerekenleri aktarmıştım. İlk makaleyi okumak için hemen tıklayın.

KALİ LİNUX NEDİR ?

Hack ile ilgilenenlerin, daha doğrusu siber güvenlik ile ilgilenenlerin, bu alanda kendisini geliştirip, sektörde yer almak isteyen kişilerin kullandığı, Linux tabanından olan ve açık kaynak kodlara sahip olan bir işletim sistemidir.

Tıpkı Windows ve MacOS gibi bir işletim sistemidir. En temel farkı kullanım amacıdır. Siber güvenlik alanında çalışan veya bu alanda kendisini yetiştirmek isteyen kişilerin kullandığı bir işletim sistemidir.

Açık kaynak kodlu olması, mevcut işletim sisteminin dahada geliştirilip, kişiselleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Linux tabanında ve dağıtımında olan tüm işletim sistemleri, açık kaynak kodlara sahiptir ve kişiselleştirilebilir.

Bu durum Kali Linux’a çok fazla olanak sağlamaktadır. Örneğin kendi kullanımınıza göre kod yapısını değiştirebilir, hack yaparken çalışan fonksiyonları, kendi metodlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Ancak kodlama yapısını (Linux’un) çok iyi bilmeniz gerek. Aksi takdirde sistemi çalışmaz hale getirebilirsiniz.

Bu durum Kali Linux’a çok fazla olanak sağlamaktadır. Örneğin kendi kullanımınıza göre kod yapısını değiştirebilir, hack yaparken çalışan fonksiyonları, kendi metodlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Ancak kodlama yapısını (Linux’un) çok iyi bilmeniz gerek. Aksi takdirde sistemi çalışmaz hale getirebilirsiniz.

NASIL KURULUR ?

Kurulumu ciddi manada kolaydır. İki farklı metodu bulunmaktadır. Size en kolay gelen metod hangisi ise onu seçerek kurabilirsiniz. Her iki metoduda aktarıyorum.

1- Sanal Makina üzerinden kurulum

En fazla tercih edilen sanal makina VirtualBox ‘tur. Bu sanal makineyi, mac veya windows işletim sistemli bilgisayarlarınıza kurup, çalıştırabilirsiniz. Kendi içerisinde birçok işletim sistemini (örneğin windows Xp – 7 – vista vb.) barındırmaktadır.

Sanal makinenizi kurduktan sonra, Kali Linux’a ait orijinal sitesinden, İSO dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Bu İSO dosyasını, daha önceden kurmuş olduğunuz Sanal Makinanız Üzerinden içeri aktarma metodu ile çalıştırabilirsiniz.

Tabi burada dikkat etmeniz gereken husus şudur, mevcut bilgisayarınızın içerisinde ekstra bilgisayar kuruyorsunuz. Tabi bu durumda iyi bir matematik bilgisi ile çözüme ulaşabilisiniz.

Hesaplaması şu şekildedir: Mevcut bilgisayarınızda bulunan RAM ve CPU gücünün yaklaşık %60’ı kadarını, sanal makinenize vermeniz yeterli olacaktır. Geriye kalan %40’lık oran, mevcut sanal makinenizin çalışması açısından yeterli olacaktır.

Biraz daha detaylandırmak isterim. Burada yaptığımız işlem tam olarak şudur: Mevcut bilgisayarımızdaki CPU ve RAM oranlarının %100’den %60’ını çıkartıp, sanal makinemize aktardık. Geriye kalan %40’lık oranı ise sanal makineyi çalıştırabilmesi için mevcut makinemizde bıraktık.

Tabi burada şunada dikkat etmek gerekiyor, ne sanal makineyi ne de mevcut makinenizi darboğaza sokmamanız gerekmektedir. Bunun içinde. sanal makineniz açıkken, mevcut makinenizde Chrome gibi yüksek RAM tüketimi yapan programları kullanmayın.

2- İkincil işletim sistemi

Mevcut bilgisayarınızda ekstra bir sanal makine kurmanıza gerek yoktur. Hali hazırda kullandığınız işletim sistemine ek olarak veya direk üzerine yazarak, Kali Linux’u kurabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey Linux’un İSO dosyasıdır. Dosyayı orijinal sitesinden indirdikten sonra, bir flash bellek veya doğrudan kurulum ile kurabilirsiniz.

Bilgisayarınızın özelliklerine göre, mevcut işletim sisteminizin üzerine yazabilirsiniz. Bu durumda sadece Kali Linux işletim sistemini kullanırsınız. Eğer makineniz güçlüyse ve sizide rahatsız etmeyecekse, mevcut işletim sistemine ek olarak kurabilirsiniz.

İlk açılışta seçeceğiniz işletim sistemi ile bilgisayarınız çalışacaktır. Bu ve benzeri makale ve videolu paylaşımlarımızın devamı için yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net