Sıfırdan Hacker Olmak – Başlangıç #1

Yazılım programlama yazılıma nereden başlanır üniversite HACK

Gelişen teknoloji dünyası ile beraber gelişmekte olan siber güvenlik alanı, her geçen gün yeni bireylere ihtiyaç duymaktadır. Hiçbir sistemin güvenli olmadığı internet ortamında, mevcut verilerin güvenliğini korumak için girişimler gerçekleştirilmektedir.

Yazı dizimiz ve videolu eğitimlerimiz kapsamında, etik ilkeler dahilinde hack ve siber güvenlik üzerine birçok konuya değineceğiz, yeri geldiğinde kali linux kullanacağız ancak birçok konusu legal olmadığı için bilgiyi verip, çalışmayı ve icraate geçirmeyi sizlere bırakacağız. Bu ön sözü yazdıktan sonra başlayabiliriz…

HACK NEDİR ?

Bu cümlenin tanımı birçok kişiye göre değişkenlik göstermekle beraber, kimi kişilere göre “Siber zorbalıkta yapılan çalışmaya verilen terim” veya bu düşünceye karşı olanların, “Siber güvenliği sağlayan kişilerin yaptığı çalışmanın adı” olarak tanımlanmaktadır.

Bu iki tanımlamanında ne olduğunu ve hangisine nasıl karar vereceğinizi, beyaz şapkaya giden yol, siyah şapkadan geçer mi ? isimli makalemizde, belirttik. Makalemizde beyaz ve siyah şapkalı hackerların neler yaptığını ve bu servinde neler yaşadıklarını inceledik.

Sizde makalemizdeki bilgilerden yola çıkarak, HACK kelimesinin tanımını yapabilirsiniz. Biz ise bu kelimeyi, siber ortamda denetim ve açıkların bulunması için yapılan çalışma olarak nitelendiriyoruz.

HACKER OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIM ?

İyi bir hacker olup, siber güvenlikte çalışmak veya tam tersi sistemde (Önermiyoruz) yani siyah şapkada çalışabilirsiniz. Seçiminiz, başlangıç yönteminizi değiştirmeyecektir. Hani alanda iş yapmak istiyorsanız isteyin, başlangıç aşamasında mutlaka iyi bir araştırmacı olmanız gerekmektedir.

Hemen aşağıda belirttiğimiz alt başlıklar, sizlere iyi. bir yol göstericisi olacaktır. Bu adımları atlamadan, iyi analiz ederek okumanızda fayda vardır.

Araştırmacı ruh

İyi bir hacker mutlaka araştırma yapmayı sevmeli ve araştırmasını iyi analiz edebilmelidir. Günümüz koşullarında, eskiden olduğu gibi hack yapılmamaktadır. Gelişen teknoloji ile değişen kurban alışkanlıkları, aynı şekilde hackerları da değiştirmektedir.

Bu durumun sebebini daha iyi anlayabilmek açısından, yazı dizimizin takibini yapmanızda fayda vardır. Burada değindiğimiz ama detayına girmediğimiz birçok konuya, yazı dizimiz ve video serimiz boyunca değineceğiz.

En Az 1 Yazılım Dili Bilinmeli

Evinizdeki su tesisatında bir patlak olursa, patlağı nasıl bulabileceğinizi biliyor musunuz ? Tahminimce cevabınız Hayır olacaktır. Ancak mevcut su patlağını bulup, yama yapmanız gerekiyor, yoksa zarar göreceksiniz.

Patlağı bulabilmek içinde su tesisatını iyi bilmeniz gerekiyor. Hacktivizimde de bu durum aynen geçerlidir. Eğer iyi bir hacker olmak istiyorsanız, en az 1 yazılım dilini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu yazılım dilini öğrendikten sonra, mimariyi çözmüş olacaksınız.

Algoritmalar

Yazılıma sıfırdan başlayanlar ile hacker olmak için sıfırdan giriş yapanlara mutlaka önerdiğimiz bir alandır. Algoritmalar size web sitelerinin veya mobil uygulamaların yapı taşlarının nasıl bir araya geldiğini ve nasıl senkronize bir şekilde çalıştığını öğretecektir.

Yazılım ile geliştirilen her sistemin mutlaka bir algoritması, bir akış diyagramı vardır. Bu diyagramlar, web sitesinin veya mobil uygulamanın nasıl çalışacağını belirlemektedir. Siz ancak bu durumu iyi bilirseniz, sitelerdeki açıkları bulabilirsiniz.

Orta düzeyde İNGİLİZCE

Byteknolog.net bünyesinde, elimizden geldiğince en iyi biçimde sizlere bu alanı anlatmaya çalışacağız ancak eksik kaldığımız yerler elbette olacak. Sürekli güncellenen teknolojiler ile yarışmamız mümkün değil.

İnternette yer alan birçok hacking içeriğide İngilizcedir. Araştırma yapmaya başladığınızda, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olacaksınız. O yüzden mutlaka, orta düzeyde Ingilizce bilmeniz gerekmektedir.

Günün Sonunda

Hackerlığa başlamanın birçok açıdan zorluğu ve yorucu serüveni vardır, başlangıç açısından yukarıda yazmış olduğumuz maddeler, yeterli olacaktır. Elbette bu maddeler ile güçlü ve sağlam hacker olamazsınız, ancak başlangıcınız açısından büyük önem arz etmektedir.

Yazılım dili öğrenmeniz, sizi birçok açıdan öne çıkartacaktır. Bir proje geliştirmeniz veya geliştirilen bir projede yer almanız, Hacker olma yolunda size büyük adımlar arttıracaktır. Byteknolog.net bünyesinde, Python ve ReactJS eğitim serisi çıkacaktır, mutlaka takip edin.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net