SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Sosyal Medya Düzenlemesi

Son günlerde sosyal medya ya yönelik yaptırımlar uygulanacağı söyleniyordu ancak açıklanan maddelere göre, yaptırımdan ziyade kontrollerin ülkemizde olmasının hedeflendiğini gözlemleyebiliyoruz.

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında alınan kararlar, TBMM Adalet komisyonundan geçmiş bulunmakta, yasalaşması hızla devam etmektedir.

Mevcut yasanın tam adı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” şeklinde isimlendirilmektedir.

Peki bu düzenleme kapsamında neler olacak ?

1 MİLYARDAN FAZLA KULLANICISI OLANLAR, “SOSYAL AĞ” OLARAK TANIMLANACAK | Sosyal Medya

Düzenlemenin maddelerinden bir tanesine göre, 1 Milyar kullanıcıya erişen sosyal medya uygulamaları, Sosyal Ağ adı altında tanımlanacaktır. Bu durumda Facebook, Youtube, Instagram ve Twitter gibi uygulamalar, sosyal ağ olarak tanımlanmaktadır.

TEMSİLCİLİK ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Sosyal ağ statüsünde olan tüm şirketler, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de temsilcilik açmak zorunda. Açılan temsilcilikte en az 1 Türk vatandaş görevlendirilmelidir. Bu kişinin bilgileri platformda herkese açık bir şekilde olmalı ve BTK’ya bildirilmelidir.

Sosyal Medya Düzenlemesi

BTK’ya bildirildikten sonra 30 gün içerisinde Türkiye temsilcisini belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcısına, 10 Milyon ₺ idari para cezası ve akabinde tekrar açılmaması durumunda 30 Milyon ₺ idari para cezası uygulanacaktır.

MAHKEMEYE BAŞVURMADAN…

Kullanıcılar mahkemeye başvurmadan, kendi kişisel haklarını platform üzerinden şikayet edebilecek. Yapılan şikayetler, temsilcilikler tarafından en geçi 48 saat içerisinde sonuçlandırılıp, kişiye bildirilecek. Bu durumu gerçekleştirmeyen, 48 saat’i geçen temsilciliklere, 5 Milyon ₺ para cezası uygulanacak.

6 AYDA BİR RAPOR

Sosyal ağ sağlayıcılar, her 6 ayda bir rapor ile yapılan işleri anlatan bir raporu sunmak zorundadır. Bu sunum, kişiye mi yoksa devlete mi yapılacak, şu anlık bilmiyoruz. Sunumun yapılmaması durumunda, 10 Milyon₺ idari para cezası uygulanacak.

Maddelerdeki son durum bu şekildedir. Bu yasa TBMM‘den geçmiştir. Sizce Facebook, Türkiye’de bir temsilcilik açar mı ? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net