Sosyal Medya Yasaklanırsa Ne olur ?

Sosyal Medya Düzenlemesi

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız makalemizde, sosyal medya uygulamalarını kontrol ve denetim altına almak için bir takım yasa çalışmalarının yapıldığını belirtmiştik. 30 Temmuz 2020 tarihi itibari ile bu yasa, yürürlüğe girmiştir.

Ancak yasa tasarısının ortaya çıktığı dönemlerde akıllara sürekli şu soru geliyordu, “Sosyal Medya mecraları kapatılacak mı ?” yasa tasarısının maddeleri netleştikçe, aslında kapatmaya yönelik değil, kontrol altına almaya yönelik olduğu anlaşıldı.

Bugün bu soruyu yorumlamak istiyoruz. Olurda kapatılırsa ne olur ? O zaman başlayalım.

Sosyal Medya Yasaklanırsa Ne Olur ?

Günümüz Z kuşağının vaz geçilmez alanlarından bir tanesi olan Sosyal Medya insanların sosyalleştiği ve kişisel popülaritesini arttırmak için mücadele ettiği büyük bir mecra haline gelmiştir.

Herkes yaşadıklarını aktarıyor ve buralardan beğeniler kazanmaya çalışıyor. Ve işi ilerletenler, bu mecralardan kazanç sağlamayaca başlıyor. Hatta tek gelir kaynağı internet olan kişi ve firmalarda mevcuttur.

Kazanç Yolları Kapanır

Sadece Youtube veya Instagramdan kazanç sağlayan birçok sosyal medya fenomeni bulunmaktadır. Bu kişilerin kazançları ortadan kalkacaktır. İnsanlar yaptıkları işten gelir elde edemeyecek ve bırakmak durumunda kalacaktır.

Eğer mecralar kapatılsaydı, devletimize ödenen verilerde ödenemeyecekti. Bir sosyal medya fenomeninin paylaşımında, “Milyon lira vergi ödüyoruz” demesinden de anlaşılacağı üzere, kazanılanın yanında büyük oranda harcamalarda oluyor.

İnsanlar Haberleşmez

Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması, hiç şüphe yok ki WhatsApp uygulamasıdır. Bu uygulamada, Facebook’a bağlı olan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Olurda sosyal medya kapatılırsa, WhatsApp gibi devasa güce sahip haberleşme uygulamalarıda kapatılırdı. Kaldı ki bu durum hiçkimsenin hoşunada gitmezdi.

Gündem Takip Edilemez

Başta Twitter olmak üzere, birçok mecrada gündem tartışmaları ve takibi yapılmaktadır. YouTube da canlı yayınlanan meclis görüşmelerinden tutunda, Twitter ortamında yapılan tartışmalara varıncaya kadar her nokta, gündem takibi açısından öncemlidir.

Elbette sıradan basın ve TV kanalları gündemi bizlere yansıtır ancak geleneksel medyaya olan güvenin oranlarıda ortadadır. O bakımdan büyük bir kayıp olurdu.

Günün Sonunda

Yürürlüğe giren yasamızın birçok maddesi desteklenecek türden maddelerdir. Örneğin Türkiyede temsilcilik açılmasının zorunlu olması, diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizinde temel hakları arasında yer almaktadır.

Kimi kişiler siyasi açıdan yorumlamış olsada, Türkiyede temsilciliklerin açılması büyük önem arz etmektedir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net