Sosyal medya yasasının ilk kurbanı: Spotify

Geçtiğimiz aylarda tartışması çıkan “sosyal medya yasası” Ekim ayı itibari ile yürürlüğe girmiş oldu.

Yürürlüğe giren Sosyal Medya yasası ile 1 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan sosyal medya uygulamaları, tıpkı Almanya’da olduğu gibi bizim ülkemizde, Türkiye’de de temsilcilik açmak zorunda.

Temsilciliğin açılmaması durumunda bahsi geçen sosyal medya uygulamasına önce idari para cezası ile başlayan ve daha sonrasında bant genişliği ile devam eden yaptırımlar uygulanmaktadır.

İLK KURBANLARDAN BİRİ SPOTFİY

Türkiye’de 1 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Spotify, Türkiye’de yürülüğe giren sosyal medya yasasına riayet edip temsilcilik açmadı.

Bu durumun üzerine 72 Saatlik bir ek süre tanımlandı. RTÜK tarafından denetlenen ve kontrolü sağlanan sosyal medya uygulaması Spotify, 72 saatin sonunda gerekli adımları atmazsa, bir takım yaptırımlara uğrayabilir.

MÜZİK VE SOSYAL MEDYA ?

Çıkan yasa daha çok etkileşimli yani yorum yazılabilen ve etkileşime girilebilen sitelerde etkili olur diye düşünmüştük. Sonuçta Spotify bir müzik uygulamasıdır.

Yorum yazılamaz, sadece müzikler dinlenebilir ve beğenilir veya beğenilmez. Sizce mevcut sosyal medya yasası Spotify’a etki etmelimiydi ?

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net

Yorumlar

POPÜLER HABERLER

Bu Tam Sana Göre

ByTeknolog Digital marketing - Yazılım ve Pazarlama