Strateji mi ? Yoksa Kapitalizim mi ?

trendyol-perincek

Geçtiğimiz hafta 6.9 şiddetinde gerçekleşen İzmir Depreminde, 107 can kaybı olmuştur. Depremin hemen ardından başlayan aram kurtarma çalışmaları ile kurtarılan Elif Perinçek’in görevlinin parmağını sıkıca tutması, adeta arama kurtarmanın simgesi haline gelmişti.

Bunun üzerine bir grafiker, umudun simgesi olan elif için bir görsel tasarlamış ve sosyal medyada paylaşmıştır. Bunun üzerine binlerce insan aynı görseli paylaşmış ve kısa sürede viral olmuştur.

Hediyehanem - trendyol
Fotoğraf: İBB

Strateji mi? Dalga mı?

Son zamanlarda her alanda reklamı ile karşılaştığımız Trendyol’un satıcı firmalarından bir tanesi, stratejik çalışmasından olsa gerek, aşağıdaki ürünü hazırlamış ve direk satışa çıkartmıştır.

trendyol-perincek

DİJİTAL PAZARLAMA

Bu ve benzeri birçok gündemsel olaylar, pazarlamacıların hedefinde olmuştur. Trendyol’da satıcı firma olan “HediyeHanem” bu stratejiyi kullanarak, görseldeki ürünü üretmiş ve direk satışa çıkartmıştır.

İnsanların gözünde aniden büyüyen bu tarz olaylar, pazarlamacılar için büyük bir veri ve strateji kaynağıdır. Bu kaynağı bulan hiç kimsede, pazarlamadan geri adım atmaz.

Tepkiler Üzerine Kaldırıldı

Sosyal medyadan gelen tepkilerden sonra Trendyol, satıştaki bu ürününü kaldırmıştır. Ayrıca bu ürünü sitede arttığınızda, bulamamaktasınız.

Trendyol, Twitter’da bir kullanıcısına şu açıklamayı yapmıştır: “Merhaba, geri bildiriminiz ve duyarlılığınız için çok teşekkür ederiz. Hassasiyetinizi paylaşıyoruz. Ürünün satıcısı uyarılmış ve ürünler hızlıca satıştan kaldırılmıştır. Bu tür hassas konularda gerekli işlemlerin her zaman yapılacağına emin olabilirsiniz

Bizim içinde kabul edilemez

Trendyol aşağıda aynen paylaştığımız açıklamayıda ekstra olarak yapmıştır. Açıklamaya göre, mevcut satıcının tüm faaliyetleri durdurulmuştur. Ancak bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. İlgili ürün kesinlikle kaldırılmalı ve satıcı belirli bir süre uzaklaştırma almalıydı.

Trendyol - hedihanem - açıklama

Satıcının Tüm Faaliyetlerine Neden Son Verilmemeliydi?

Ürün kesinlikle kaldırılmalıydı ve bunu destekliyoruz fakat bu tarz olaylarda pazarlamacılar, hızlı düşünüp pratik ürün çıkartmak zorundalar. Yapılan bir yanlıştır ancak faaliyetlerinin tamamının kapatılması doğru değildir.

6 Aylık uzaklaştırma da yeterli olabilirdi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu bir ilk değildir

Geçtiğimiz aylarda da benzer bir olay yaşanmıştı. Bir sanatçı, düz renkte bir duvara muz’u bantlayarak, sanat çalışması yapmıştı. Bu durumda milyonlarca sosyal medya kullanıcısı, aynı görseli paylaşmış ve viral haline getirmiştir.

Duvarda muz gri bant tekzen

Tekzen hemen harekete geçti!

Bu durumun ardından Tekzen, hızlı ve atik bir şekilde harekete geçti ve ilk pazarlamasını ortaya koydu. Yaptığı çalışma aynen aşağıdaki gibidir.

Dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta, yapılan hatanın normalliği değildir! Sadece pazarlamacıların bu tarz girişimlerde bulunduğu kanaatine ulaşmanızdır.

107 Kişinin canını kaybettiği ve böylesine olayın sıcaklığının devam ettiği dönemde bu şekilde ürün satmak asla doğru değildir!

Byteknolog olarak toplumsal olaylara sessiz kalamayız…

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net