Türk Savunma Sanayisi – Bayraktar TB2’ye yakından bakıyoruz

İHA SİHA TB2 BAYRAKTAR

Son zamanlarda ismi sıkça duyulan ve milli duygularımızı kabartan, SİHA (TB2) ve İHA araçlarını yakından inceleyip, tüm teknik ve yazılımsal özelliklerini sizlere aktaracağız. Yerli ve milli olan İHA ve SİHA’lar Selçuk Bayraktar’ın yönetimindeki ekip ile geliştirilmektedir.

Bayraktar insansız hava aracı (İHA), Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, keşif ve denetim için kullanılmaktadır. İnsansız olması, olası düşürülme veya patlatılma durumunda, herhangi bir şehit vermememiz açısından oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra, gelişmekte olan teknolojiyi bu şekilde alıp kullanmak, ülkenin kalkınması açısından da oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

GECE VE GÜNDÜZ AKTİF | TB2

Üzerinde bulunan sensörler sayesinde, gece görüşlerinde oldukça büyük oranda başarı sağlayan TB2, 200 Bin saat boyunca havada kalabilmekte ve aktif bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir.

Keşif ve istihbarat üzerine kullanılan TB2 SİHA, üç yedekli aviyonik sistemleri sayesinde, tam otonom araçlar gibi kullanılmakta ve keşiflerde TSK’ya büyük kazanımlar sağlamaktadır. Otonom kalkış ve iniş özelliklerine sahiptir.

GERÇEK ZAMANLI GÖRÜNTÜ İŞLEME

Temel amacı keşif ve denetim olup, istihbarat yapan bir araçta, ister insanlı olsun, isterse insansız, olması gereken en önemli özelliklerden bir taneside, gerçek zamanlı görüntü işleme özelliğidir.

Anlık yer teşhislerini, üzerinde bulunan sensör ve kameralar yardımı ile genel merkezine veya koordinatları verilen birime ulaştırabilmektedir.

Yapılan tüm canlı yayınlar, 30 dakikalık videolar ile sistemde kayıt edilmektedir ve izleyiciler, canlı yayın görüntülerini izlerken üzerinde not alabilmektedirler.

Aktarılan canlı görüntüler, diyot (tek yönlü veri transferi) teknolojisi ile gönderilmekte ve uçtan uca kriptolama ile aktarılmaktadır. Windows işletim sistemine sahip mobil cihazlarda da anlık izlenim sağlanabilmektedir.

Ekstralar

  • Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması
  • Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği
  • Dahili Sensör Fizyonu Destekli Hassas Otomatik Kalkış ve İniş Özelliği
  • Tam Otomatik Taksi ve Park Özelliği
  • Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği
  • Çapraz Yedekli YKİ Sistemi
  • Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri
  • Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri

Hepsi ve daha fazlası için tıklayın.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net