WİX Nedir ? Avantaj ve dezavantajları nelerdir ?

WİX reklam yeni web sitesi

Youtube’da en sevdiğiniz fenomeni izlerken, araya bir reklam giriyor ve şunları söylüyor: “Her 1.23 saniyede, WİX ile site kuruluyor…” vs. ve bu reklamı, izlediğin video süresine bağlı olaraktan, 3 veya 4 defa görüyorsun.

WİX ile web sitesi kırmak ne kadar mantıklıdır ? Gerçekten işe yarıyor mu ? Benim ürünlerimi satmamda işe yarayacak mı ? SEO açısından ne yapabilirim ?

Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz, tam kapsamlı makalemize hızla giriş yapalım ve cevaplarımızı öğrenelim.

WİX NEDİR ?

Hazır bir panel üzerinden, sadece sürükle bırak yöntemini kullanarak, yine kendi içerisinde barındırdığı temalardan bir tanesini seçerek, web sitesi oluşturmanıza yarayan, geniş kapsamlı bir internet servisidir.

İlk etapta ücretsiz web sitenizi kurabilir, sonraki dönemlerde isterseniz ücretini ödeyip, satın alabilirsiniz. Kurulumu basit, kullanımı ise çocuk oyuncağı gibidir. Daha öncelerden herhangi bir kod deneyiminiz olmasa dahi, çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

AVANTAJLARI NELERDİR ?

Birçok açıdan avantajı bulunmaktadır. En önemli avantajı, sıfır kod bilgisi ile istediğiniz şekilde web sitesi kurabiliyor olmanızdır. Bununla beraber birçok framework kurulumu yapılabilir, mesela Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız, videolarınızı includes (içeri aktarma) yapabilirsiniz.

Kendi içerisinde barındırdığı host ile sizlere özel bir alan açabiliyor ve sitenizi veya içeriğinizi barındırabiliyorsunuz. Tabi bu kısım bir yere kadar ücretsiz, ardından ücretlendirmeler başlamaktadır.

Kodlar ile uğraşmamanızda en büyük avantajlar arasında, bir yandan da dezavantaj olarakta sayılabilir.

DEZAVANTAJLARI NELERDİR ?

Avantajlarına kıyasla, dezavantajları çok fazladır. Bu listemizde WİX sitesini kötülemek amacımız değildir, doğrularını ve yapılabileceklerin ne kadar kısıtlı olduğunu, siz değerli okurlarımıza bildirmek zorundayız.

Kod’a erişiminiz yok. WİX sistemi, kapalı bir kutu gibidir. Ancak dışarıdan müdahaleler ile sadece izin verilen kısımları düzenleyebilirsiniz. Başka hiçbir değişiklik yapamazsınız.

Bu durumda tam olarak şuna tekabül ediyor, özgür değilsiniz ve her istediğinizi yapamazsınız. Örnek vermek gerekirse, web sitenizde ekstra bir alan eklemek istediğinizde veya mevcut bir alanda düzenleme yapmak istediğinizde, kodlara erişiminiz olmadığı için yapamazsınız.

Byteknolog.net web sitesinde kullanılan temanın temel rengi turuncudur, ancak logomuzda kullandığımız mor renk tonuna göre temayı uyarlayabiliyoruz. Çünkü en uç noktasında yazılmış kodlara erişimimiz vardır.

SEO’da istediğiniz düzenlemeyi yapamazsınız. Bildiğiniz üzere Google arama motoru başta olmak üzere, bütün motorlar SEO sistemi üzerinden çalışmaktadır. SEO skorunuz yüksek olmazsa, aramalarda çıkamazsınız ve haliyle kurduğunuz web sitesinin ne size, ne de kendisine bir hayrı olmaz.

SEO düzenlemelerinin birçoğu panelden de yapılabilir, örneğin resimlerin alt tagleri gibi temel düzenlemeler yapılabilir ancak gereksiz yere kullanılan Javascript kodlarının temizlenmesini yapamazsınız.

Veya kod tarafında <Meta/> etiketlerine erişiminizin olmamasından dolayı, düzenleme yapamaz, skorunuzu diğer platformlara kıyasla, geliştiremezsiniz.

Yaptığınız her şey kayıt altına alınıyor olabilir. Sonuçta bir yönetim mekanizması olan ve kapalı kutu olan WİX, sizin yaptığınız herseye kayıt (Log) altına alıyor olabilir. Bu bir adıma iyi bir şeydir. Olası bir hatada, sistem geri yüklemesi yapıp, eski mod’a dönebilirsiniz. Tabi bu adımı bizde bilmiyoruz, sadece ihtimalleri öne sürüyoruz.

ÜRÜN SATIŞINDA İŞE YARAR MI ?

Eğer büyük bir e-ticaret pazarı kurmak istemiyor ve kendi üretiminizde olan ürünleri sadece sergilemek istiyorsanız, EVET işinize (10/10) yarayacaktır. Reklam sayfanızın olmasını istiyorsanız, sizin için güzel tercih olacaktır.

Ancak SEO düzenlemelerinin kısıtlı olmasından dolayı, tam isteğinizi yapamayabilirsiniz. Bu durumda satışlarınıza etki edebilir*

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net