WordPress Hızlandırma Rehberi #1

Wordpress hızlandırma rehberi - byteknolognet
32.5% Ortalama Puan

Wordpress Hızlandırma Rehberi

Bu makalenin başlıkları altına işlediğim tüm içerikler, Wordpress'i hızlandırma açısından kesin ve net çözüm kaynağı olmaktadır. Sizde Wordpress web sitesine sahip olmak ve işinizi internete taşımak istiyorsanız, admin@byteknolog.net adresine mail atabilir veya ürünlerimiz inceleyebilirsiniz..

Tema Seçimi
%25
CSS Optimizasyonu
%15
JS Optimizasyonu
%30
Görsel optimizasyonu
%60

Müşterilerinize hizmet verdiğiniz veya kullanıcılarınızı ağırladığınız web siteniz için özel bir CMS yaptırmayıp, GNU lisanslı ve açık kaynak kodlu yazılım olan WORDPRESS’i tercih ediyorsanız, sitenizi hızlandırmanın formülünü veriyoruz.

Günümüz teknoloji dünyasında rekabet oranları çok yüksek, hal böyle olunca kullanıcılarda hızlı web sitelerinde gezinmek ve içerik tüketmek istiyoralar.

WORDPRESS TEMA SEÇİMİ

Hizmet vermek istediğiniz sektöre özel WordPress temanızın seçimini yapın, seçmiş olduğunuz tema eğer ücretsiz ise (genelde ücretsizler tercih ediliyor 🙂 ) sizi PRO versiyona zorlamak için birçok açık bırakılmıştır.

WordPress Açık Kaynak Kod yapısına sahip, GNU lisanslı bir yönetim panelidir, bu panelde kullandığınız tüm temaların direk tüm kodlarına erişim sağlayabilirsiniz.

CSS OPTİMİZASYONU

Temanızı geliştiren kişi veya kurum, geliştirdiği temayı kendi yöntemlerine göre geliştirdiği içince ücretsiz sunduğu için gereksizce .css uzantılı CSS dosyaları oluşturmaktadır.

CSS dosyalarınızı optimize etmeniz, sitenizin tasarımsal açıdan yüklediği birçok kodları daha rahat bir şekilde yükleyecektir. CSS dosyalarınızı optimize ederken, sıkıştırmayıda unutmayın.

JS OPTİMİZASYON

Javascript’in kullanım alanı çok fazla genişlemiş durumda ve kullanım oranıda büyük bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Sitelerde kullanılan fonksiyonların sayısı arttırılıyor.

Tema üreticiniz, sizin kullanmadığınız ama temada olan bir javascript fonksiyonunu eklediyse, siz manuel olarak kaldırabilirsiniz. Scriptler web sitelerinin hızlarını düşürmektedir. Bu çalışma size büyük bir kazanım sağlayacaktır.

CSS’de olduğu gibi JS optimizasyonu yapılırkende, sıkıştırma çalışması mutlaka yapılmalıdır.

Görsel OPTİMİZASYONU

Yazdığım ve incelediğim başlıklar arasından en önemlisi burasıdır. Birçok WordPress CMS kullanıcısı, siteye eklediği görselleri optimize etmeden yüklemektedir.

Siteniz 5MB üstündeki görsellere izin vermemektedir. Daha doğrusu default olarak gelen ayarlara göre sınır 5MB olarak belirlenmiştir. Manuel olarak arttırabilirsiniz.

5MB Sınır demek, 5 MB’a kadar resim yükleyebileceğiniz anlamına gelmesin. Sitenize 4MB resim yüklerseniz, hızlı açılması çok fazla beklememeniz gerekmektedir.

Görsellerinizi Tinypng den geçirerek yükleyin, bu sayede resim kalitesi düşmez, boyutu düşer.

Optimizasyonu yapacak eklentilerde var ancak eklenti sayınızı ne kadar az tutarsanız, sizin için o kadar avantajlı olur.

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net