Yazılım Dili Öğrenmek için Ne Yapmalıyım ? #1

Yazılım programlama yazılıma nereden başlanır üniversite HACK

Bir yazılım dili nasıl öğrenilir veya yazılıma başlamak ve bir yazılım dili öğrenmek istiyorum, ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum… diyenlere özel, güzel bir rehber makalesi hazırlıyoruz.

Hep beraber öğreniyor ve beraber proje geliştiriyoruz, yazılım dilini öğrenmek için tonlarca parayı bir kuruma yatırmanıza gerek yoktur. Ücretsizde öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

İ N G İ L İ Z C E

İlk adımı tahmin ettiğinizi biliyorum 🙂 İngilizce, yazılımcılar için vazgeçilmez bir lisandır. Eğer öğrenmezseniz, sadece Türkçe veya ana diliniz ne ise o dilde yazılan veya çekilen videolu içerikler ile yetinirsiniz.

Ancak yazılımın temelinde yatan olay, İngilizcedir. Global çapta yayınlanan birçok makale, döküman hep İngilizce ile üretilmiştir. Bu dökümanları anlayıp, yorumlayabilmek için ve kendinizi daha fazla geliştirmek için mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.

Aynı durum Hacker olmak isteyenler içinde geçerlidir. Hacker eğitimlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

YARATICISI KİM ?

Belki bir dili öğrenmek için çok önemli değildir ancak yaratıcısını iyi tanırsanız, az çok nasıl bir dil çıkardığını anlayabilirsiniz. Çünkü bugüne kadar çıkan birçok yazılım dili bir takım ihtiyaçlardan ötürü çıkmıştır.

Bu ihtiyacı giderende, yazılımı ortaya çıkartan kişidiri. Bu adım keyfidir, bilsenizde bilmesenizde çok aman aman bir kazan sağlamayacaktır. Ancak araştırmanızı tavsiye ederim.

KATEGORİSİ NEDİR ? HANGİ TAKIM KULLANIYOR ?

Ben buna çok takılırım. Öğrenmek istediğiniz dilin kategorisi nedir ? Örneğin javascriptin bir kütüphanesi mi yoksa yapay zeka tabanında bir dil mi ? gibi gibi… Ve hemen peşinden hani takımın kullandığına bakmanız gerekiyor.

Örneğin Python yazılım dilini öğrenmek istiyorsunuz, bu yazılım dili hakkında araştırma yaparken, hangi takımların, hangi metodlarda kullandıklarına iyi bakmalısınız. Sizin yazım keyfinize uymayabilir.

Bir yazılımı geliştirirken zevk almazsanız, emin olun yaptığınız işten soğursunuz. Öğrenmek istediğiniz dili Front End veya Back End takımlarından hangilerinin kullandığını iyi bilin. Bilin ki ona göre tercihinizi yapın.

HANGİ TEKNOLOJİYİ KULLANIYOR ?

Öğrenmek istediğiniz yazılım dilinin kullandığı teknolojiyide iyi bilmelisiniz. Örneğin c# (Asp.net) gibi bir dili öğrenmek isterseniz, Microsoft teknolojilerinide öğrenmeniz (en azından ufak bilgi sahibi olmanız) gerekmektedir.

Veya PHP yazılım dilini öğrenmek istiyorsanız, açık kaynak kodlu teknolojilere bakmalısınız.

ÇALIŞMASI İÇİN NELERE İHTİYAÇ DUYUYOR ?

Kilit sorulardan bir taneside budur. Örneğimiz üzerinden devam etmek gerekirse, c# yazılım dili, çalışmak için: Sunucuya ihtiyaç duyar. Sunucunuz olmadan bu dili çalıştıramaz ve kullanamazsınız.

Öğrenmek istediğiniz dilin, ihtiyaç duyduğu teknolojileri bilmenizde fayda vardır. Tercihlerinizi bu sorular ışığında yapmalısınız.

YAZILIMDA İLK PROJE -> “HELLO WORLD” – SELAM DÜNYA

Az çok bilgi sahibi olduğunuz yazılım dilinde yapmanız gereken ilk proje, boş bir sayfada “Hello World!” yazdırmak olacaktır. Bu bir gelenektir 🙂 Öğrendiğim her yazılım dilinde yaptığım ilk şey, Selam Dünya yazarak, (bir nevi bu işin besmelesi diyebiliriz) başlamaktır.

PEKİ SONRA… ?

Tüm bu soruları cevapladıktan sonrası, ilk madde de belirttiğim İngilizce ile beraber araştırma yapmaktan ibarettir. Yazılımcıların buluştuğu, soru-cevap halinde olduğu birçok mecra vardır. Bunlardan bir taneside, Byteknolog Instagram hesabıdır.

Bu tür ortamlara girip, sizin öğrenmek istediğiniz yazılım dilleri hakkında sorular sorabilir ve yanıtlarını not alarak, öğreniminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sizin başınıza gelmeyen ama bir başka developer’ın başına gelen sorunlarıda, oradan takip edebilirsiniz.

Yazılım programlama yazılıma nereden başlanır üniversite

Sosyal Medyada BYTEKNOLOG.net