Her geçen gün, yazılımın önemi bir hayli artmaktadır. İş istihdamı başta olmak üzere, sonu olmayacak bir sektör haline gelmektedir. Bu sektörde yer almak ve kariyerinizi bu alanda devam ettirkmek istiyorsanız, sizlere bir kaç ipucumuz olacak.

Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Özellikle genç arkadaşlarmızın büyük bir merakla başladığı, sonrasında onlarca hata ile karşılaşıp, vazgeçtiği yazılıma başlamak için, şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

1- Algoritmalar

İlk başlayanlar için oldukça karmaşık bir yapıdır. Her yazılımın ve projenin olmazsa olmazlarından birisidir. Bu yüzden ilk başlayanların, bu adımdan başlması gerekmektedir.

Algorima Nedir ?

Dünyadaki en aptal makine olan bilgisayara, satır satır, adım adım ne yapması gerektiğini anlattığımız kodların, en temelinde yatan bir zemindir. Bu adımı iyi öğrenirseniz, en büyük projelerinizi daha sistematik ve daha kontrollü bir şekilde geliştirebilirisiniz.

Bu adımda herhangi bir kod yazılmaz.

Biraz örneklendirmemiz gerekirse, şu şekilde örneklendirebiliriz:

Annemiz bizi markete gönderiyor ve bize talimatları veriyor. Markete gidip, 2 tane ekmek almamızı, eğer süt varsa 1 tane almamızı istiyor.

Normal hayatımızda bu işlem oldukça basittir, markete gideriz ve 2 ekmek alırız. Süt varsa 1 tane alır geliriz.

Bu adımların bir araya gelmesine algoritma denmektedir.

İşin yazılım tarafı biraz farklı. Markete gittik, 2 tane ekmek aldık, eğer süt varsa 1 tane ekmek alıp geri geliriz.

Buradaki fark bilgisiayarın çalışma mantığından kaynaklanmaktadır. Yazılıma başlayıp ilerlettiğiniz zaman, if/else yapısını öğreneceksiniz. O zaman bu adımların neden bu şekilde olduğu daha iyi anlaşılabilecek.

Yazılıma nereden başlanmalı

Algoritmaları eğitim serisi halinde anlatacağımız youtube kanalımıza, buradan abone olabilirsiniz.

Bu adımı öğrendikten sonra, 2. adıma geçebiliriz.

2- Front End

Artık yavaştan kodlamaya başlayabiliriz. Bitmiş olan algoritmalar, bu adıma müdahale edemez. Bir sonraki adımımız olan, Back End tarafında, algoritmalar ön plana çıkacaktır.

UX/Uİ dediğimiz kullanıcı deneyimlerini takip eden ve analizlerini çıkartıp, tasarıma döken ve müşteri tarafından onaylanan çalışma (.psd/png) Front End geliştiricisine gelir.

Web sitelerinin görünen kısımlarında geliştirme yapan FE developer, yazılıma başlayanların 2.adım olarak öğrenmeleri gereken noktadır.

Algoritmalardan sonra direk Back End ile başlamak, ilk öğrenim açısından iyi olmaz. Çünkü: Yazılan kodun karşılığını görmek gerekir.

Yazdığınız H1, H2… gibi kodların, browser tarafından karşılığını görmeniz, ne yaptığınızı bilmenize fayda sağlayacaktır. Bu adımda HTML ve CSS dilleri kullanmanızı tavsiye ederim.

3- Back End

UX/Uİ geliştiricilerden çıkan ve front end developer tarafından tasarımı bitmiş olan yazılımın, arka plan işlerinin yapıldığı kısımdır.

Bu adımda, kullanıcılardan gelen değerler alınır ve işlenir. Bu kodların karşılığı kullanıcı tarafında gözükmez ve haliyle ne iş yaptığınız tam belli olmaz.(!)

Veritabanı ile ilişkili bir bölümdür ve algoritmaların etkisinde kalan bir alandır. Yazmış olduğunuz algoritmalar bu adımda gerçekleştirilebilir.

Bir form yaptınız ve bu formdan gelen değerleri, veri tabanına kayıt ediyorsunuz. Bu senaryo üzerinden ilerliyelim.

Kullanıcılar, email ve şifre alanlarını boş geçemezler, eğer boş geçilmişse, formu gönderme. Boş değilse ve re-captcha onaylanmışsa formu gönder.

Bu algoritmanın yazılacağı ve uygulanacağı alan burasıdır.

Özetliyelim

3 Adımda sizler için yazılıma nereden başlanır ? sorusunu, elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım.

Sizde kariyerinize bir yazılımcı olarak devam etmek istiyorsanız, bu adımları teker teker uygulamanız gerekmektedir.

Youtube kanalımızda ücretsiz olarak yayınladığımız / yayınlayacağımız videolar ile yazılımı çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Videolu Destek

Kategoriler: Rehber

Baran Yıldırım

Web yazılımlarına merak salmış, kendisini bu alanda geliştirmekten zevk alan, kaliteli bir kitap okuyucusu. Deniz kenarında okunan kitabın verdiği zevkle araştımalar yapan bir Nöro Pazarlama hakkında araştırma yapan bir Back End Developer.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir