Yazılımcıların çok fazla kullandığı, kullanıcılarında günlük hayatta birçok kez kullandığı, yazılım versiyonlama sitemi nedir ? Hangi alanlarda, nasıl kullanılır ?

Yazılım Versiyonlama

Kullandığınız: Instagram, Facebook veya Youtube uygulamaları, aslında birer yazılım eserleridir. Her yazılımda olduğu gibi, bu platformlarda da versiyonlama sistemi kullanılmaktadır.

Bir proje geliştirdiğinizi varsayalım, örneğin Instagram tarzı bir uygulama geliştiriyorsunuz. Geliştirme için, yazılım geliştirme adımlarını teker teker uygulamaya başladınız.

yazılım versiyon git

Uygulamanızın ilk etabını bitirdiniz. Mesela kullanıcılar üye olabiliyor. Bu bizim ilk adımımız. Yazdığımız kodları ilk versiyon olarak, Git sistemi ile versiyonladık.

Adım adım dosyalarımızın hangi aşamada olduğunu kontrol edebiliyoruz. Bir sonraki adımda, yayına alacağımız bir özelliğimizi, ek bir versiyonda yayınlayabiliriz.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz

Git Nedir ?

Versiyonlama sisteminin vazgeçilmez metodudur. Bu sitem ile dosyalarınızın (kodlarınızın), adımı adım nasıl ilerlediğini gölemleyebilirsiniz. Daha detaylı anlatım için buraya tıklayın.

Git ile versiyonlamamızı nasıl oluşturacağımızı öğrendikten sonra, devam edelim.

ByTeknolog Reklamlar
ByTeknolog Reklamlar

Project Manager yani, “proje yöneticileri” açısından, adım adım takip edebilmek oldukça önemlidir. Kimin hangi işlemi nerede yaptığını bilebilmek ve projenin ne durumda olduğunu bilmek, projenin şekillenmesi açısından önemlidir.

yazılım versiyon git

Günlük Hayatta Versiyonlama Sistemi

Kullandığınız Instagram uygulamasına, belli periyotlarda güncellemeler gelmektedir. Bu durumda sizde bir güncelleme yaparak, bir üst versiyona geçmiş oluyorsunuz.

Projelerin geliştirilmesi açısından oldukça mühim bir konudur. Versiyonlama sistemi ile şekilendirilen projeler, daha fazla verim sağlamaktadır.

Kategoriler: RehberYazılım

Baran Yıldırım

Web yazılımlarına merak salmış, kendisini bu alanda geliştirmekten zevk alan, kaliteli bir kitap okuyucusu. Deniz kenarında okunan kitabın verdiği zevkle araştımalar yapan bir Nöro Pazarlama hakkında araştırma yapan bir Back End Developer.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir